KAYNAKLARIMIZ

Vocabulary

YDS ve YÖKDİL tarzı sınavlarda başarılı olabilmek için okuduğunuzu hızlı ve doğru bir şekilde anlayabilmeniz, bunun için de çok iyi bir kelime bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Kelimeleri öğrenirken de eş-zıt anlamlılarıyla birlikte ve hangi durumlarda kullanıldığının da çok iyi öğrenilmesi gerekmektedir. Ve tabii ki tüm bunlar uzun bir sürece yayılmış, sistematik bir çalışmayı, azmetmeyi ve sabretmeyi gerektirmektedir.
selimhoca.com olarak, bu kitapta sizler için hazırladığımız/derlediğimiz özgün/çıkmış soru ve egzersizler ile, sizlerin YDS ve YÖKDİL ’de hedeflediğiniz puanlara ulaşmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktayız.
Kelime çalışmalarımız Basic (Temel), Advanced (İleri) ve Academic (Çıkmış) olmak üzere 3 seviyede hazırlanmıştır.
Her bir seviye için öncelikle Studies başlığı altında egzersizler sunulmakta, sonrasında ise o seviyede testler yer almaktadır.

Kitabın son bölümünde ise 600 özgün, 211 çıkmış, toplam 811 soruluk preposition testleri yer almaktadır.

Grammar

Hem ÖSYM tarafından yapılan YDS ve LYS-5 İngilizce sınavlarında hem de 2017 yılı itibari ile yapılmaya başlanılan YÖKDİL sınavında doğrudan İngilizce dilbigimizi test eden sorular gelmektedir.
YDS’de genellikle:
İlk 16 soruda 1 tense, 1 tense + modal, 1 tense + reduction/gerund-infinitive ve 5 bağlaç sorusu olmak üzere toplam 8 soru, 5×2 = 10 cloze test sorusunda da 2 ya da 3 tense/modal/reduction, 4 bağlaç sorusu olmak üzere toplam 6-7 soru gelmektedir. Dolayısıyla YDS’de 80 sorunun 14-15’i dilbilgimizi test eden sorular olmaktadır. Ancak bu soruların 9-10’u bağlaç sorusu olduğu için sadece dilbilgimizin iyi olması yetmemekte, cümleleri doğru çevirebilmek-anlamak-yorumlamak da büyük önem taşımaktadır.

YÖKDİL sınavında ise ilk 20 soruda 3-4 tense/modal/reduction/relative clause/noun clause sorusuna ek olarak 8-9 bağlaç sorusu sorulmaktadır. 10 cloze test sorusu içerisinde de 6 adet dilbilgisi sorusu gelmektedir. Dolayısıyla YÖKDİL sınavında sorulan 80 sorunun yaklaşık 20’si dilbilgisi sorusu olarak gelmekte, bunların yine en az yarısını bağlaç soruları oluşturmaktadır.

 

Translation

Bugüne kadar birlikte çalıştığımız adaylarda gördüğümüz en temel sorunlardan birisi sahip oldukları ve süreç içerisinde edindikleri kelime ve dilbilgisini cümleye yansıtıp, cümleyi doğru ve hızlı çevirememek olmuştur.
Bu sorunu çözebilmenin en güzel yolu tabii ki her işte olduğu gibi bol pratik yapmak olacaktır. Bu düşünce ile hazırlamış olduğumuz bu kitapta yer alan cümle çevirilerini doğru bir şekilde inceleyerek hem daha doğru hem de daha hızlı çeviriler yapabileceksiniz.
Ayrıca kelimelerin, edatların ve dilbilgisi yapılarının cümle içerisinde nasıl kullandıklarını ve cümlelerin anlamlarını nasıl etkilediklerini görerek daha etkin ve kalıcı bir öğrenme gerçekleştirmiş olacaksınız.

Kitap içeriğinde ne var?
Kitapta, alanlara göre ayrılmış ve karşılarında Türkçe çevirileri bulunan toplam 3.400 cümle yer almaktadır. Alanlara göre cümle sayıları:
Sağlık Bilimleri 500
Fen Bilimleri 780
Sosyal Bilimler 1.500
Genel 620

Reading

YDS/LYS-5 ve YÖKDİL sınavlarında başarılı olabilmenin yolu hızlı ve doğru okuma yapabilmekten geçmektedir.
İlk sorudan son soruya kadar tüm sorularda cümleleri doğru anlayabilmek, bunu da mümkün olan en kısa sürede yapabilmek için düzenli bir okuma programı takip etmek gerekmektedir.
YDS/LYS-5 ve YÖKDİL’de gelecek olan metinlere aşina olabilmek için farklı kaynaklardan, çeşitli konularda okuma yapmak zorunludur.
İşte bu düşüncelerle sizler için hazırladğımız bu kitap içerisinde çeşitli kaynaklardan derlediğimiz okuma çalışmalarını bulacaksınız.

Size sunduğumuz program eşliğinde ilk günden gireceğiniz sınav gününe kadar hiç usanmadan, sıkılmadan ve pes etmeden kitapta yer alan okuma çalışmalarını yapar ve video dersleri izlerseniz, sınavda hedeflediğiniz puana ulaşabilirsiniz.

Question Types

Gireceğiniz sınava eksiksiz bir şekilde hazırlanabilmeniz, sınavda gelecek olan her soru tipinden yüzlerce soru çözebilmeniz için soru bankası niteliğinde olan bu kitabı hazırladık.
Özgün ve çıkmış sorulardan derlediğimiz ve 1.300’ü özgün, 1.100’ü çıkmış olmak üzere toplam 2.400 sorunun yer aldığı bu kaynakta, her soru tipinden öncelikle Basic başlığı altında nispeten kolay sorular çözecek, soru tipinin mantığını, sorulara nasıl yaklaşmamız gerektiğini anlamaya çalışacağız.
Sonrasında Advanced başlığı altında nispeten daha zor, sınavda gelecek sorulara daha yakın sorular çözecek ve soru tipine dair bakış açımızı sağlamlaştırmış olacağız.
Sonrasında hep olduğu gibi, “artık gerçekle yüzleşme vaktidir” deyip, geçmiş yıllarda ÖSYM tarafından yapılmış olan dil sınavlarında (ÜDS-KPDS-LYS-5) gelmiş olan Çıkmış soruları çözüp, sınavda gelecek olan soruları hızlı ve doğru bir şekilde çözebilmemiz için gereken bilgi birikimine ve deneyime ulaşmış olacağız.

Yökdil

Gireceğiniz YÖKDİL sınavına eksiksiz bir şekilde hazırlanabilmeniz, sınavda Sosyal Bilimleri alanından gelecek olan her soru tipinden yüzlerce soru çözebilmeniz için bu kitabı hazırladık.
Özgün ve çıkmış sorulardan derlediğimiz bu kaynakta, her soru tipinden öncelikle özgün sorular çözecek, ardından ise geçmiş yıllarda ÖSYM tarafından yapılmış olan sınavlarda (ÜDS – KPDS) Sosyal Bilimler alanında gelmiş olan çıkmış soruları çözeceksiniz.
Bu sayede her soru tipinden farklı zorluk düzeyine sahip çok sayıda soru çözmüş olacak, böylece sınavda gelecek olan soruları hızlı ve doğru bir şekilde çözebilmeniz için gereken bilgi birikimine ve deneyime ulaşmış olacaksınız.